Катран - замінник хрону, але менш агресивний і декоративний


Сусідка по дачі розповідала, що у кого-то бачила рослина з великими блакитними листям і численними білими квітками. Господиня ділянки не знала, як воно називається, зазначила, що кореневище за смаком аналогічно хріну, але на відміну від останнього не агресивно. Що це за рослина, як його вирощувати і де дістати посадковий матеріал?

Судячи з опису мова йде про катрані - трав'янистому багаторічну рослину, що відноситься до сімейства хрестоцвітних. Це рослина корисне, смачне, ще й зовні цікаве. Воно буде доречно і на грядці, і на клумбі, і навіть в рокарії. На території Росії виростають в дикому вигляді приблизно 20 видів катрана, але у продажу бувають насіння лише 2 сортів (Пикадром і Акорд).

Зміст

Катран цікавий навіть в рокарії

Де використовують катран ↑

В їжу можна використовувати як підземну частину катрана, так і надземну (молоді листки з черешками). Коренеплоди за смаком подібні до хріну, але більш соковиті і корисні (багатше за хімічним складом). Їх відварюють, запікають, додають в салати і до овочами при консервуванні. Приправа з подрібнених коренеплодів катрана така ж гостра і пахуча, як і з хрону. Молоді листки з черешками можна відварити, а потім, обвалявши в панірувальної суміші, обсмажити в олії.

З лікувальною метою катран теж використовують. Він стимулює роботу кишечника, покращує апетит, може використовуватися як додатковий засіб при лікуванні ясен. Відвар кореневищ катрана - гарний загальнозміцнюючий засіб.

Коренеплоди катрана

Опис рослини ↑

Коренева система катрана стрижнева. Коренеплід може досягати ваги 0,5 кг і більше при довжині близько 0,5 м і в діаметрі верхній частині до 7 див. Розгалужень практично немає, що значно полегшує його чистку. Листя дуже великі (в довжину до 0,9 м і 0,3 м в ширину), довгочерешкові, блакитно-зелені, з хвилястими краями.

У перший рік квітконоси не формуються, на наступний рік вони утворюються не в усіх рослин. Квітки дрібні, білі, 4-пелюсткові, дуже ароматні. В залежності від виду висота квітконосів коливається в межах 0,6-1,4 м. Цвіте катран у травні, залучаючи численних комах. Більш великі коренеплоди виростають у нецветущих примірників. Плід рослини - стручок, що містить одне насіння. Насіння при дозріванні легко обсипаються.

Катран без квітконосів

Катран жаростоек і морозостійкий. Взимку листя відмирають, центральний корінь скорочується і заглиблюється в грунт приблизно на 4 див. Тому рослини без проблем зимують без укриття, не вымерзая навіть в суворі зими. Виростити катран можна з насіння або з кореневих живців.

Як виростити катран у себе на ділянці ↑

Катран невибагливий, може рости практично на будь-яких ґрунтах, крім заболочені і сильнокислі. На родючих повітропроникних грунтів коренеплоди виростають більшого розміру. Дуже вимогливий до освітлення, затінення переносить погано, особливо в молодому віці. Небажано висаджувати після представників цього ж сімейства (капусти, редиски тощо), оскільки можливе ураження кілою.

Квітучий катран

Вирощування з насіння ↑

Насінню для проростання необхідна стратифікація, тому висівати їх має сенс під зиму, краще у вересні-жовтні. Проростати навесні вони почнуть рано, 5 °З ним досить, сходи легко витримують похолодання до - 5 °С.

При весняному посіві насіння потрібно 2-місячне витримування в холодильнику. В якості грунту бажано використовувати зволожений пісок. По закінченню часу ємність з посівом слід переставити на світлий підвіконня. Трапляється, що сходи починають з'являтися ще в холодильнику. Для розвитку рослин оптимальною є температура на рівні 21 °С.

Насіння катрана

Розсаду пересаджують у віці трохи більше 40 днів на постійне місце, до цього часу на рослинах, як правило, вже утворюється 4-5 листків. Оптимальна відстань у рядку 40 см, міжряддя 60 см У перший рік розвиваються рослини не дуже активно, утворюють тільки розетку листя. В наступному році зелень відростати починає дуже рано, швидкість росту значно збільшується.

Вирощування з кореневих живців ↑

Для розмноження катрана кореневими живцями використовують бічні корені (довжиною до 15 см), зрізані з коренеплодів при осіннього прибирання. Їх зв'язують по кілька штук, зберігають до весни при температурі близько 0 °С. Важливо відзначити нижню і верхню частини, щоб не помилитися при посадці (можна нижній зріз зробити косим, а верхній рівним). Коли відтане грунт з живців потрібно видалити зайві нирки, залишивши лише верхню. Висаджувати живці на підготовлене місце бажано похило, щільно обжав грунт.

Катран в одиночній посадці

Догляд і збір врожаю ↑

Догляд за катраном нескладний. У початковий період зростання молоді рослини потребують полив, прополювання, проріджування при необхідності і розпушуванні міжрядь. Кількість підживлень залежить від підготовленості і поживності грунту.

У перший рік коренеплід утворюється невеликий (близько 200-250 г), якщо його не чіпати (хоча в принципі можна), то на наступний рік його вага значно збільшитися. При посадці кореневими живцями товарного вигляду коренеплоди досягають через 6 місяців. Катран прибирають на початку жовтня, підкопуючи вилами. Коренеплоди відразу укладають в ємності з зволоженим піском і розміщують їх в підвалі. Оптимальна температура зберігання 4 °С при достатній вологості (85%).

А може виглядати і так

Сподіваємося, що вам захотілося замінити агресивний хрін аналогічним за смаком, але більш привабливим зовні катраном.

 • Из каких вечнозеленых растений можно создать живую изгородь в тени

  Доброго дня! Які вічнозелені рослини підійдуть для живоплоту в тіні (північна сторона південного паркану, тінь від паркану опівдні приблизно 5 метрів... ... Далі

  Переглядів: 505 Коментарів: 0
 • Катран — заменитель хрена, но менее агрессивный и декоративный

  Сусідка по дачі розповідала, що у кого-то бачила рослина з великими блакитними листям і численними білими квітками. Господиня ділянки не знала, як ... Далі

  Переглядів: 337 Коментарів: 0
 • Какую траву можно посеять в августе для создания дачного газона

  Доброго дня! Чи є така трава для дачного газону, яку можна посадити не на початку осені, а в будь-який час, наприклад зараз, в ... Далі

  Переглядів: 1 394 Коментарів: 0
 • Земляничная малина для создания низкорослой длительно цветущей плодоносящей изгороди

  Між нашим та сусідським ділянкою немає паркану, таке положення всіх влаштовує, але їх кішки регулярно забігають до нас, копають і гадять. Хотілося ... Далі

  Переглядів: 989 Коментарів: 0
 • Зачем ежегодно выкапывать тюльпаны и гиацинты

  Практично у всій літературі з квітникарства рекомендують викопувати цибулини тюльпанів і гіацинтів щорічно. Навіщо це робити, якщо вони чудово цвітуть і без ... Далі

  Переглядів: 1 147 Коментарів: 0
 • Какую ель выбрать для небольшого участка

  Мені дуже подобаються їли, але вони виростають дуже високими. На невеликій ділянці величезні хвойні рослини виглядають незграбно. Є сорти ялин, які ... Далі

  Переглядів: 1 108 Коментарів: 0
 • Какими декоративными травами украсить газон

  На фото в журналах з ландшафтного дизайну зустрічаються газони з малюнком і декоративні трави, висаджені острівцями або в обрамленні його. Як створити ... Далі

  Переглядів: 1 830 Коментарів: 0
 • Из каких вечнозеленых растений можно создать живую изгородь в тени
 • Катран — заменитель хрена, но менее агрессивный и декоративный
 • Какую траву можно посеять в августе для создания дачного газона
 • Земляничная малина для создания низкорослой длительно цветущей плодоносящей изгороди
 • Зачем ежегодно выкапывать тюльпаны и гиацинты
 • Какую ель выбрать для небольшого участка
 • Какими декоративными травами украсить газон
Додати коментар