Пераденіі - зелена скарбниця Цейлону


Капустная пальмаНазва об'єкта: Royal Botanical Gardens, Peradeniya (Королівський Ботанічний сад Пераденіі)
Країна: Шрі-Ланка
Місто: Пераденіі
Рік заснування: 1821 рік - офіційна дата заснування саду, перші згадки відносяться до 1371 року

Шрі-Ланка... Цей далекий острів завжди приваблював мене своєю унікальною самобутністю, древньою культурою і багатством рослинного і тваринного життя. З самого дитинства хотілося побачити живих слонів за межами зоопарків і примхливі домашні рослини в їх природному середовищі існування... Мрію вдалося здійснити в січні 2014 року, перелопативши за півроку до цього гігабайти інформації в інтернеті про Шрі-Ланці для самостійної поїздки.

Бамбукові зарості

Отже, ось він - довгоочікуваний Цейлон! Одним з перших пунктів у наміченому маршруті було відвідування Королівського Ботанічного саду недалеко від містечка Пераденіі. Із-за близькості саду до Пераденіі його іноді називають коротко в честь самого містечка. Однією з особливостей парку є його давня історія (перші згадки відносяться ще до 1371 року), а також унікальне географічне положення: Пераденіі петлею оздоблює найбільша річка Цейлону - Махавелі. Річка створює природне огорожу для саду з трьох сторін, постійно підживлюючи грунт родючим мулом. Сам Ботанічний сад знаменитий колекцією орхідей, озером у вигляді контурів острова, пальмовими алеями та алеєю п'яних ялин, багатим розмаїттям хвойних і квітучих дерев. Але про все по порядку.

Тікає слоник

Ціна на квитки для місцевих жителів і туристів разюче відрізняється. Якщо іноземним гостям за вхід доведеться викласти 1100 рупій, то місцевим жителям відвідування саду обійдеться у 10 разів дешевше. Разом з квитком на касі видається брошура з короткою історією Ботанічного саду, картою і коротким описом найбільш примітних тематичних зон.

Вхідний квиток

Брошура з короткою історією ботанічного саду

Послугами гіда ми вирішили не користуватися, так як знали з інтернету, на що варто звернути увагу при прогулянці, так і карта саду була на руках. Кожен тематичний куточок або цікаве рослина в Пераденіі забезпечені табличкою з назвою і описом самих цікавих фактів як сингальською, так і на англійській мовах. Відразу обмолвлюсь, що трьох годин, рекомендованих туристу на огляд парку, справжньому любителю флори або фотографу явно не вистачить. Потрапивши в сад до його відкриття в 7 ранку, ми провели там практично цілий день - до того цікаво було розглядати дивовижні рослини, зібрані з тропічних і екваторіальних зон всього світу!

Карта саду

Одразу ж при вході в парк на очі нам попадаються калатеї - свободнорастущие побратими наших однойменних кімнатних квітів. Судячи з усього, вони відчувають себе чудово в тіні великих дерев.

Калатеї

На центральному кільці, який представляє з себе велику доглянуту галявину, нам відкривається вид на алею королівських пальм. Незважаючи на наявність кільцевих доріжок, оздоблюють галявину, не заборонялося скорочувати шлях прямо по траві.

Алея королівських пальм

Пальми справді королівські у всіх сенсах цього слова! Велетенськими ідеально рівними колонами вони облямовують доріжку, що веде до іншого не менш цікавого об'єкту - підвісному мосту.

Алея королівських пальм

А ось і сам міст:

Підвісний міст

На міст пускають не більше шести осіб одночасно. Ми пройшлися по мосту і отримали незабутні відчуття: з-за досить сильного вітру на відкритій ділянці над річкою Махавелі міст розгойдувався і постійно йшов з-під ніг. При кожному новому пориві вітру захоплювало подих, однак ті краєвиди, які відкривалися з мосту, коштували всіх переживань!

Далі наш шлях лежав уздовж берега річки повз бамбукових заростей.

Бамбукові зарості

Як виявилося, бамбуковий гай не така млява, якою здається на перший погляд. Помітивши нашу пильну увагу до місця свого проживання, з бамбукових заростей стали спускатися мавпи, сподіваючись, мабуть, на частування. Посидючих вдалося зафіксувати на фото.

Господарі бамбуковій гаю

Мавпочка

У посадці фікусів нашу увагу привернуло висохле дерево з дивними плодами.

Наблизившись, ми почули писк і шелест крил, потім кілька плодів злетіли і стали кружляти над деревом. Тут-то ми і розпізнали летючих лисиць, або калонгов, які також є своєрідною пам'яткою саду Пераденіі. Чим ближче ми підходили до алеї п'яних ялин, тим більш щільно дерева були вкриті цими любителями фруктів і тим голосніше був писк.

Летюча лисиця

А ось і знаменита алея араукарій, або «п'яних єлей». Саме тут спостерігається найвища концентрація як туристів, так і місцевих жителів, присевших і навіть прилегших відпочити в тіні густої крони.

Місцеві жителі

Ці дерева, відомі також як сосни Кука, згинаються самим химерним чином, створюючи відчуття перекрученості простору. Безумовно, це одна з найбільш вражаючих визначних пам'яток Пераденіі!

Сосни Кука

По ліву сторону нашу увагу привернув фікус Бенджаміна, знаменитий своєю розлогою кроною площею 2,5 тисячі квадратних метрів. Під ним, як під живим парасолькою, можуть розміститися до тисячі чоловік! Цьому дереву більше ста років, і деякі його гілки підтримуються спеціальними підпірками. Поряд з фікусом підноситься дерево з кроною у вигляді риб'ячого хвоста.

Дерево з кроною у вигляді риб'ячого хвоста

Пальмова зона викликала у нас непідробний захват - такого розмаїття і буйства тропічної флори ми ще ніколи не бачили! Колекція пальм є гордістю Ботанічного саду, в ній зібрано близько 200 представників цього сімейства, привезені з усіх теплих куточків планети. Всі вони чудово уживаються один з одним на невеликій території.

Колекція пальм

Пальми

Родзинкою цієї колекції є Сейшельська пальма, або Double Coconut. Це рекордсмен у рослинному світі за величиною і масою плодів, які можуть досягати ваги в 18 - 30 кг. Період дозрівання горіхів - до 10 років. Рослина було привезено з території Сейшельських островів, де воно є національним символом.

Сейшельська пальма

Плоди сейшельської пальми

Поряд з пальмовим гаєм ростуть агави найбільш химерний форм і розмірів.

Агави

Наступним пунктом в нашому маршруті було відвідування знаменитого орхидариума. Колекція орхідей зібрана в критому приміщенні з невеликою водоймою в центрі. Стіни і стелю орхидариума зроблені зі скла, щоб пропускати максимальну кількість світла, оскільки необхідне примхливим рослинам. Треба зізнатися, Дім орхідей, як його називають ланкійці, нас трохи розчарував - з усіх заявлених у путівнику 400 видів орхідей цвіли лише кілька десятків, та й то всі рослини виявилися низькорослими з дрібними квітами. Можливо, ми потрапили не в сезон цвітіння.

Орхідея

Орхидариум

Серед інших розчарувань - вже висохле озеро з обрисами Цейлону.

Висохле озеро

На виході з орхидариума ми помічаємо групу туристів, жваво обговорюють щось на доріжці. Наближаємося і бачимо... величезного чорного скорпіона! Він ніби позував перед фотооб'єктивами. Встигли сфотографувати його і ми, після чого він неквапливо уповз у зарості.

Скорпіон

Особливою красою і доглянутістю відрізняється Японський сад, або Сад квітів. Запам'яталися крони дерев і чагарників, сформовані у вигляді строгих геометричних фігур, а також буйство фарб квітучих рослин. Дуже мальовничі живі арки і стилізована bower у центрі Саду квітів.

Японський сад

Японський сад

Японский сад

Японский сад

Останнім пунктом в нашому маршруті стали ще дві тінисті пальмові алеї - алея пальмировых і так званих капустяних пальм.

Дуже незвично прогулюватися в тіні пальмировых пальм - їх густі кулясті крони з буруватими листям шелестять як папір при найменшому подиху вітерця, постійно створюючи відчуття, що листя ось-ось осиплеться.

Під загальною назвою «капустяні пальми» маються на увазі кілька різновидів пальм, чиї молоді пагони використовують у їжу в сирому або вареному вигляді, в якості салату або просто як овоч.

Капустяна пальма

На шляху до виходу ми помітили гарматне дерево і його знамениті плоди, що ростуть на лианообразных стеблах прямо на стовбурі. Плоди майже ідеальною кулястої форми, на дотик дуже тверді і важкі. З інтернету ми дізналися, що при падінні масивні плоди розколюються і шум при цьому нагадує постріли з гармат.

Плоди гарматного дерева

Відвідуванням парку ми залишилися дуже задоволені, шкода тільки, що часу не вистачило на огляд абсолютно всіх тематичних зон. Ботанічний сад дуже красивий і справді варто відвідати, причому неодноразово!

 • Сюрреалистичная реальность парка миллионолетних камней

  Назва об'єкта: Парк миллионолетних каменів (The Million Years Stone Park) Країна: Таїланд Місто: Паттайя Рік заснування: 1989 - 1992 Всього в 20 ... Далі

  Переглядів: 1 392 Коментарів: 0
 • Прикосновение к духу истории в садах замка Шенонсо в долине Луары

  Назва об'єкта: Сади замку Шенонсо (Chateau de Chenonceau Gardens) Країна: Франція Місто: недалеко від села Шенонсо в долині річки Луара Рік заснування: ... Далі

  Переглядів: 789 Коментарів: 0
 • Сады Сабатини – королевская жемчужина Мадрида

  Назва об'єкта: Сади Сабатіні (Jardines de Sabatini) Країна: Іспанія Місто: Мадрид Рік заснування: 1933 р., Фернандо Маркадаль Завжди хочеться продовжити літо, особливо ... Далі

  Переглядів: 809 Коментарів: 0
 • Перадения – зелёная сокровищница Цейлона

  Назва об'єкта: Royal Botanical Gardens, Peradeniya (Королівський Ботанічний сад Пераденіі) Країна: Шрі-Ланка Місто: Пераденіі Рік заснування: 1821 рік - офіційна дата заснування ... Далі

  Переглядів: 820 Коментарів: 0
 • Тропический сад Нонг Нуч – один из самых больших и прекрасных ботанических садов мира

  Назва об'єкта: Тропічний ботанічний сад Нонг Нуч Країна: Таїланд Місто: сад знаходиться поряд з курортним містом Паттайя Відкритий в 1980 році В ... Далі

  Переглядів: 1 358 Коментарів: 0
 • Сюрреалистичная реальность парка миллионолетних камней
 • Прикосновение к духу истории в садах замка Шенонсо в долине Луары
 • Сады Сабатини – королевская жемчужина Мадрида
 • Перадения – зелёная сокровищница Цейлона
 • Тропический сад Нонг Нуч – один из самых больших и прекрасных ботанических садов мира
Додати коментар