Творче завдання: зробити штучний ставок на дачі своїми руками


штучний ставок своїми рукамиВас постійно переслідує відчуття, що вашій дачі чогось не вистачає? Озирніться навколо себе! Так, клумби є, є альтанка, дитячий майданчик теж. А маленький ставок, в якому плавають лілії або дзюрчить фонтан, у вас на ділянці є? Якщо ні, то спорудити декоративний ставок своїми руками зовсім нескладно.

Зміст

Відео-поради з облаштування та оформлення ставка своїми руками ↑

Ключові питання облаштування ставка ↑

Якщо ви прийняли таке рішення, не треба відразу хапатися за лопату. Перш за все, визначитеся з наступними питаннями:

 • місцерозташування ставка на ділянці;
 • розміри водойми і його форма;
 • матеріали для облаштування ставка;
 • рослинність для ставка, його декорування.

Нехай вас труднощі не лякають, вони все легко переборні. Невеликі фінансові витрати, кілька днів роботи, і на вашій ділянці з'явиться «кришталева» мрія будь-якого дачника - тиха гладь ставка або дзюркотливий фонтанчик, що іскриться на сонце різнобарвною веселкою.

Вибір місця для декоративного ставка: важливо не помилитися ↑

Вибираючи місце для ставка, майте на увазі, що ставок не буде місцем для розведення риби або купання, він буде виконувати лише декоративні функції. Тим не менш, дуже важливо, щоб для нього була збудована природна екологічна система, інакше замість декорації, через деякий час, може вийти «чарівне» болото.

місце для штучного водоймища

Ретельно вибирайте місце для штучного водоймища, щоб з часом він не перетворився в «очаровательнейшее» болотце

Дуже важлива для розміщення ставка освітленість ділянки. З одного боку, прибережні і водяні рослини потребують сонце, з іншого боку - його надлишок згубний для всієї екосистеми.

Коли літо спекотне, в невеликих ставок вода нагрівається настільки сильно, що контролювати розмноження водоростей ставати неможливо, в результаті мешканці таких водоймищ гинуть.

Ідеальним варіантом вважається такий, коли сонячні промені прогрівають ставок тільки в першій або в другій половині дня. Бажано, щоб в обідню пору він опинився в тіні.

розташування ставка

Бажано розташувати ставок так, щоб сонячні промені прогрівали його тільки в першій або другій половині дня

Визначити освітленість майбутнього водоймища нескладно. Досить розмітити контури майбутнього ставка мотузкою або білим піском і простежити протягом дня, яка його частина буде освітлена сонцем.

Визначення освітленості

Визначте рівень освітленості відведеного під ставок місця

Якщо поруч з відведеним під ставок місцем немає вдома або садових споруд, притіняти його може дерево або кущ. Дуже красиво виглядають біля ставка дерева з плакучою формою крони, але в такому випадку доведеться регулярно очищати воду від опалого листя.

створюємо тінь

Притіняти ставок може дерево або кущ

Спорудити ставок своїми руками простіше всього, якщо вписати його в існуючий пейзаж, використовуючи найнижчі і мокрі місця саду. У нього можна відводити воду з ділянки через дренажну систему.

Якщо дачна ділянка рівна, місце під ставок можна вибрати на межі саду, позначеної деревами або кущами. Можна виділити місце і поруч з живоплотом. Але тоді необхідно між водним плесом ставу і насадженнями зробити плавний перехід - смугу багаторічників або декоративних трав.

растения разной высоты на берегу пруда

Не оточуйте ставок суцільною стіною. Висадіть на березі рослини різної висоти

Не кращим чином виглядає ставок серед газону. Якщо інших варіантів немає, висадіть на березі рослини різної висоти, але не суцільною стіною - ваш погляд повинен ковзати по дзеркалу води.

Ефектно і стильно виглядає декоративна водойма поруч з альпійською гіркою або рокарием. Оформляючи гірку і ставок однаковими формами каменів, можна зв'язати їх в єдине композиційне ціле.

декоративна водойма поруч з альпійською гіркою або рокарием

Особливо ефектно декоративна водойма буде виглядати поряд з альпійською гіркою або рокарием

Використання перепадів висоти і природних пагорбів дає можливість в таку композицію вписати струмок, який по камінню буде стікати в ставок. Надалі таку композицію можна доповнити декоративним містком.

Форма і стиль водойми ↑

Водойма, як елемент ландшафтного дизайну повинен відповідати певному стилю. Круглі водойми - улюблена форма англійської ландшафту.

Круглі водойми

Круглі водойми широко використовуються в англійських ландшафтах

Точні геометричні форми краще всього підходять для регулярного стилю. Ставки неправильної форми, які повторюють форму природних водойм, популярні в класичних китайських і японських садах.

ставок неправильної форми

Ідеальним доповненням до саду в китайському або японському стилі стане ставок неправильної форми

Сьогодні абсолютно необов'язково прагне до того, щоб споруджений ставок на дачі своїми руками мав природну або строгу геометричну форму. Головне - він повинен ідеально вписатися в пейзаж саду.

єдність з навколишнім ландшафтом

Головне - не форма і декор, а гармонійне єдність з навколишнім ландшафтом

оформлення берега і прибережної зони

З особливою ретельністю підбирають матеріали для оформлення берега і прибережної зони

Матеріали для оформлення берегів водойми підбирають дуже ретельно. Клінкер, натуральний камінь, дерево або бетон повинні гармоніювати з фасадом будиночка, доріжкою або підпірними стінками.

Матеріали для штучного водоймища ↑

Для облаштування ставка на дачі своїми руками використовують різні гідроізоляційні матеріали. Їх вибір залежить від форми і розмірів ставка. Якщо площа водойми не перевищує 5 кв.м, переважно використовують готові пластикові чаші.

Готові пластикові чаші

Готові пластикові чаші зручно використовувати для облаштування водоймищ площею не більше 5 кв.м.

Встановлювати їх дуже легко, та й служити вони будуть не один десяток років. Недолік пластикових форм полягає в тому, що у них строго задана форма і невеликий обсяг.

Бажаючим створити водоймище за індивідуальним проектом, варто скористатися гідроізоляційної плівкою. Вона досить еластична і легко деформується під потрібну форму. Існує три види цього матеріалу.

Найчастіше застосовують чорну плівку ПВХ (полівінілхлорид). Вона прекрасно піддається ремонту клеєм. Тому, якщо виникне необхідність, її можна полагодити.

Поліетиленова плівка дешевше, ніж ПВХ, але вона не має такої еластичність і довговічністю. Якщо поліетилен продірявиться, «лікувати» його можна самоклеющейся стрічкою.

Найкращою плівкою вважається бутилкаучукова. Товщину цієї плівки обирають в залежності від глибини водойми і тиску води. Для водойми, глибина якого не перевищує 80 см, досить плівки товщиною 0,8 мм. Якщо глибина більше, товщина плівки повинна бути 1,2 - 1,5 мм.

бутилкаучукова плівка

Кращий варіант для штучного ставка - бутилкаучукова плівка. Вільні кінці плівки можна замаскувати камінням

На березі водойми, дно якого зроблено з плівки, камені повинні злегка нависає над водою. Так можна замаскувати вільні кінці плівки.

Ще одним варіантом облаштування водойми є монолітний бетонований котлован. Для ставків з правильними геометричними формами - це найзручніший спосіб виготовлення. Хоча, щоб спорудити такий ставок, треба мати навички роботи з бетоном, вміти встановлювати опалубку і арматуру. Крім того, необхідно дуже точно спланувати розміщення водойми, всі його параметри, оскільки потім виправити що-небудь вже практично неможливо.

монолітний бетонований котлован

Оптимальним рішенням для ставків з правильними геометричними формами стане монолітний бетонований котлован

Найскладнішим у спорудження бетонного котловану є заливка скошених стінок з плавними переходами між терасами різної висоти. Крім бетону, будівництві монолітної чаші ставка, використовують сталеву сітку армуючу, а внутрішні поверхні котловану покривають ще захисним шаром з дрібнозернистого піску, який необхідно оновлювати хоча б раз у два роки.

Майстер-клас: створення ставу на основі жорсткої ємності ↑

Жорсткі ємності хороші тим, що вони легко і швидко монтуються. Ви таку ємність легко можете встановити самі, витративши всього 1 -2 дні.

Встановити жорстку ємність не складе праці

Встановити жорстку ємність не складе особливої праці. Вибравши чашу з краями під натуральний камінь, вам не доведеться перейматися маскуванням

Якщо вам вдасться придбати пластикову чашу з краями, оформленими під натуральний камінь, процес піде ще швидше, адже відпаде проблема додання берегів природного вигляду.

Порядок роботи

1. Встановіть на місце, відведене під ставок, готову ємність. Щоб вона не нахилялася, покладіть її на цеглу. Світлим піском чи вапном обведіть краю ємності. Щоб котлован відповідав рельєфу ємності, необхідно точно розмітити зони різної висоти.

Позначте краю ємності

Позначте краю ємності

2. Копати котлован треба дуже акуратно по розмітках, розширюючи і поглиблюючи їх на 10см.

Розмітьте зони різної висоти

Розмітьте зони різної висоти

3. Встановіть чашу водойми в котлован, з допомогою рівня перевірте, що чаша варто горизонтально. При необхідності підкоригуйте глибину котловану.

Котлован копайте строго по розмітці

Котлован копайте строго по розмітках

4. На третину заповніть ємність водою і починайте засипати щілини піском, періодично поливаючи його водою.

Щели засыпьте песком

Щілини засипте піском

Майстер-клас: створення водойми на плівковій основі ↑

Використовуючи гідроізоляційну плівку можна створити водоймище будь-якої, навіть самої вигадливої форми. Визначившись з місцем для водойми, приступаємо до його спорудження.

1.Разметьте світлим піском або сухою вапном контури берегів ставка. Викопайте по периметру рів на штик лопати. Знятий дерен і родючий грунт збирайте окремо.

Світлим піском чи вапном позначте контури берегів

Світлим піском чи вапном позначте контури берегів

2. Знову піском чи вапном накресліть контури для різної глибини. Найглибше місце має опинитися у центрі водойми. Виймайте поступово грунт з менш глибокої зони, а вже потім з найглибшої.

3. Використовуючи рулетку і мотузку, розрахуйте необхідний розмір плівки. Для зміцнення берегів додайте ще по 50 см до кожної сторони.

4. На дно котловану треба насипати шар піску, зверху покласти геотекстиль або флізелін. Це захистить плівку від контакту з гострими каменями і корінням. Тепер можна застеляти плівку.

Камінням придавлюємо плівку до дна і терасах

Камінням придавлюємо плівку до дна і терасах

5. Водойма наповнюйте водою поступово, придавлюючи камінням дно і тераси. Плівка повинна поступово осідати.

Ретельно заправте краю плівки і задекоріруйте їх камінням

Ретельно заправте краю плівки і задекоріруйте їх камінням

6. Через кілька днів приступайте до оформлення прибережної зони. Краї плівки гарненько заправляють і укладають камені і плити. Зазори між ними засипають галькою і піском.

Зазоры между камнями засыпьте галькой и песком

Зазори між каменями засипте галькою і піском

в центре пруда можно установить фонтан

Для більшої декоративності в центрі ставка можна встановити фонтан

Швидкий спосіб створення міні-водойми з підручних засобів ↑

Про старих ванна, відрах, в діжках і тазиках, пристосованих і перероблених в садові ставки, розповідати не буду. Це дуже просто і примітивно.

Але ось з одним цікавим способом створення ставка з непотрібності, все-таки познайомлю. Натрапила я на ці фото, гуляючи по нескінченних просторах Інтернету.

декоративний ставок з автомобільної покришки

Робимо декоративний ставок зі старої автомобільної покришки

Формою для ставка служить звичайна автомобільна покришка. Цим «добром» можна розжитися і на смітнику, і на шиномонтажі, або у чоловіка в гаражі.

Чим більше діаметр покришки, тим більше вийде ставок. Покришки від коліс КАМАЗа, БЕЛАЗа або трактора «Білорусь» дозволять спорудити ставок пристойного розміру. Верхню частину покришки обрізаємо.

Далі копаємо яму трохи більше діаметра покришки, і укладаємо туди нашу заготовку. Сильно поглиблювати не варто, щоб не стікала дощова вода.

Склавши плівку в два шари, вистилаємо дно і боки покришки. Краї плівки підгинаємо під бортики.

Наповнюємо ставок водою і прикрашаємо береги камінням і рослинами.

Вибираємо рослини для водойм та прибережної зони ↑

В балансі екосистеми водойми, навіть дуже маленького, особлива роль відводиться рослинам, що ростуть на березі й тим, які мешкають у воді. Тому треба підбирати особливо ретельно.

Оформлення прибережної зони

Любителі природного стилю, як правило, віддають перевагу великим водойм. Їх береги вражають пишною рослинністю, яка належить місцевій флорі: деревій іволістий, вербейник монетчатий, ірис болотний. Зустрічаються і такі високорослі рослини, як очерет і дармера.

ставок в природному стилі

Штучний ставок в природному стилі вражає пишною рослинністю

Для водойм в регулярному стилі характерна сувора симетрія. Рослини на березі висаджують в певному порядку. Навколо ставка укладають великі прямокутні плити. Стильно виглядають дерев'яні настили і «набережні».

ставок в регулярному стилі

У регулярному стилі панує сувора симетрія

Особливу атмосферу спокою і неповторного шарму створюють водойми в японському стилі. Цьому сприяє гармонія каменю із вміло підібраними рослинами, декоративні містки та інші аксесуари.

Водойми в японському стилі

Водойми в японському стилі дарують споглядачеві відчуття гармонії і умиротворення

прибережна зона

Якщо на березі достатньо місця, можна висадити високорослі багаторічники

Для декоративних ставків, які найчастіше можна зустріти на наших дачах, головне - це ефектний зовнішній вигляд. Якщо на березі є достатньо місця, висаджують високорослі багаторічники: гуннеру, роджерсию, хосту, бадан, ірис болотний, астильбу. Між каменів , ближче до води, можна висадити живучку, очитки, незабудки.

роджерсия

роджерсия

ірис болотний

ірис болотний

деревій іволістий

деревій іволістий

Водні рослини для ставків

Водяні рослини для ставка

Особливу увагу слід приділити підбору водних рослин для маленького ставка

Для маленьких ставків дуже важливо правильно вибрати ті рослини, які будуть плавати на поверхні води. Їх не повинно бути багато. Карликові латаття, водяний гіацинт, жовтець водяний, ряска не тільки прикрашають маленький ставок, вони насичують його киснем, тим самим підтримують його життєдіяльність.

водяний гіацинт

водяний гіацинт

Вибираючи водні рослини, обов'язково дізнайтеся, як швидко вони розростаються. Інакше може трапитися так, що за літо ваш декоративний ставок покриється дикими хащами, з-за яких води не буде видно взагалі.

ряска

ряска

Щоб контролювати розвиток швидкозростаючих рослин, їх краще висаджувати не грунт, а в спеціальні контейнери або «кишені» з джуту, які кріпляться до прибережних каменях. У контейнерах своє місце знайдуть теплолюбні екземпляри, які з настанням холодів переміщують у корито з водою і переносять у погріб.

схема висадки водних рослин

схема висадки водних рослин

Дуже важливо знати на яку глибину висаджувати водні рослини. У садових ставках умовно виділяють п'ять різних по глибині зон.

Прибережній вважається зона глибиною до 10 см, вона утворює болітце або вологий лужок. Тут себе чудово почуває ірис болотний, плакун і калюжниця.

калюжниця

калюжниця

Мілководді (глибина від 10 до 40см). Тут добре почувають себе рослини з трубчастими стеблами - очерет, лепеха, уруть мутовчатая.

очерет

очерет

Глибоководна зона починається з 40 див. Це місце проживання рослин з плаваючим листям - німфей, а також апоногетона двуколосого, стрілолисту, елодеї - рослин, які ховаються під водою.

німфея

німфея

Щоб взимку водойма не промерзав і рослини в ньому збереглися, глибина його повинна бути не менше 80 див.

Фільтри та насоси для декоративного ставка ↑

Для того щоб водоймище було завжди чистим, а вода свіжої, фахівці рекомендують обладнати його фільтром і насосом для перекачування води. Малі насоси виглядають як контейнери. Їх легко можна сховати під камінням. Правильний вибір насоса для ставка допоможе здійснити фахівець. Адже потужність насоса визначається об'ємом води.

насос для штучного ставка

насос для штучного ставка

Вибравши місце для насоса, і помістивши його на бетонній плиті або цеглі, необхідно розмітити лінію прокладання водопровідної труби та електричного кабелю. Кабель поміщають у спеціальну армовану трубку і разом з водопровідною трубою маскують невеликими камінням і галькою. Насос включають в електричну ланцюг через переривник ланцюга. Фільтр для води необхідно регулярно міняти.

ставок із зоною відпочинку

На березі власноруч створеного водойми можна організувати затишну зону відпочинку

Всі ці прості підказки, з якими ви ознайомилися, дозволять вам виконати творче завдання на «відмінно», а місце біля водойми стане не лише середовищем існування бабок і метеликів, а й улюбленим місцем відпочинку для всієї сім'ї.
 • Какие преимущества дает использование фильтра для пруда

  Власник достатнього за розміром земельної ділянки, швидше за все, рано чи пізно не встоїть перед бажанням обладнати нехай невеликий, але власний водойма. Створити ... Далі

  Переглядів: 1 439 Коментарів: 0
 • Оживляем пейзаж на даче: как сделать мостик на пруду своими руками

  Невеликий тихий ставок або дзюркотливий струмок на заміській ділянці прекрасні самі по собі, але вони «оживуть», якщо через водний простір перекинути місток. ... Далі

  Переглядів: 2 021 Коментарів: 0
 • Творческое задание: сделать искусственный пруд на даче своими руками

  Вас постійно переслідує відчуття, що вашій дачі чогось не вистачає? Озирніться навколо себе! Так, клумби є, є альтанка, дитячий майданчик теж. А ... Далі

  Переглядів: 6 802 Коментарів: 0
 • Необходимость чистки колодцев и основные этапы проведения мероприятия

  Чистка колодязів своїми руками - заняття цілком здійсненне. Якщо довірити цей захід професіоналам, то вони в більшості своїй працюють швидко та якісно. ... Далі

  Переглядів: 2 935 Коментарів: 0
 • Особенности разведения рыбы в искусственных водоемах

  Розведення риби у штучних водоймах може стати заняттям для душі, але може приносити непоганий дохід. Існує ряд тонкощів, на які слід ... Далі

  Переглядів: 4 427 Коментарів: 0
 • Бассейн для дачи: купить и установить готовый или сделать своими руками

  Рідко випадає дачникові удача мати власний ділянка біля річки або водоймища. А в жаркий сезон, коли більша частина часу проходить на дачі, ... Далі

  Переглядів: 5 464 Коментарів: 1
 • Как найти воду для колодца: поиск места с живительной влагой

  Навіть маючи централізований водопровід, дачники спантеличується питанням, як знайти воду для колодязя. І цьому є цілий ряд причин. По-перше, водопровідне постачання може ... Далі

  Переглядів: 5 146 Коментарів: 0
 • Какие преимущества дает использование фильтра для пруда
 • Оживляем пейзаж на даче: как сделать мостик на пруду своими руками
 • Творческое задание: сделать искусственный пруд на даче своими руками
 • Необходимость чистки колодцев и основные этапы проведения мероприятия
 • Особенности разведения рыбы в искусственных водоемах
 • Бассейн для дачи: купить и установить готовый или сделать своими руками
 • Как найти воду для колодца: поиск места с живительной влагой
Додати коментар