Якими рослинами облагородити водойма і прибережну зону


рослини для водоймПеретворити звичайний водойма в мальовничий оазис здатні тільки рослини, як водні, так і ростуть на березі квіти, чагарники та дерева, чиї силуети таємничо відображаються в дзеркалі води.

Зміст

Жива зелена картинка покликана не тільки радувати наш зір, але і виконувати чисто практичну функцію підтримання рівноваги екосистеми водойми, адже без рослин життя в ставку просто неможлива. Вони очищають воду і регулюють концентрацію в ній поживних речовин, збагачують воду киснем, служать укриттям для тварин і дають їм їжу. Вибір посадкового матеріалу величезний, але щоб «не наламати дров», підбирати рослини для водойм необхідно з урахуванням їх майбутнього місця проживання: дно водойми, берег, товща або поверхню води. Традиційно рослини для водойм прийнято поділяти на дві великі групи: водні рослини прибережної зони.

Для створення цілісної та гармонійної екосистеми у водоймі і по його берегах бажано висадити рослини з обох груп, тим більше що це виграшно позначиться і на ландшафті.

Водні рослини ↑

Здатні жити виключно у водному середовищі, будучи важливою складовою екосистеми водойми. Включають в себе глибоководні, плаваючі і підводні рослини.

рослини для водойм

Глибоководні рослини для ставка ↑

Вкорінюються на дні ставка, а листя і квітки при цьому знаходяться над водою або на поверхні. Своїми вишуканими красивими квітами і широкими листям глибоководні рослини не тільки прикрашають водойму, але і створюють тінь, яка перешкоджає перегріву водойми і допомагає зберегти воду чистою і прозорою, не даючи розмножуватися водоростям. Найяскравіший представник цієї групи - латаття, вони ж німфеї або латаття. Ці королеви водойм, завдяки копіткій роботі селекціонерів, представлені безліччю гібридних форм і видів, серед яких є і зимостійкі екземпляри. Ще один представник сімейства кувшинковых - кубушки. Крім поширених жовтих і малих криївок, можна вирощувати і більш рідкісні японські та північноамериканські види. Величезною популярністю також користується апоногетон двухколосый з темно-зеленими ремневідной листям і запашними білими квітками. Крім того, добре буде виглядати болотноцветник щітолістний і бразения, а ось екзотичний і теплолюбний лотос підійде лише для південних регіонів.

глибоководні рослини для водоймглибоководні рослини для водойм

Плаваючі рослини для водойм ↑

Не закріплюються в донному грунті. Складаються з живильної рослина мочки коріння в товщі води і розетки листя на поверхні. Розмножуються з'являються в кінці літа дочірніми розетками. Плаваючі рослини - це природні фільтри, що роблять воду кришталево чистою. Їх листя, вистилали поверхню води, істотно скорочують кількість світла, перешкоджаючи розмноженню синьо-зелених водоростей. А ниткоподібні коріння в товщі води поглинають мінеральні солі, позбавляючи водорості джерела живлення. Мало того, що вони приносять користь, так ще й прикрашають водойма. У цю групу водних рослин входять: ряска, однорічний водний папороть азолла, водокрас, вольфія, гидроклеис, пухирчатка, пістія, рдест, рогульник плаваючий, сальвінія, водяний гіацинт, тілоріз.

плаваючі рослини для водойм

плаваючі рослини для водойм

Підводні рослини ↑

Їх ще іменують рослинами-оксигенаторами, оскільки їх головна роль полягає у збагаченні води киснем. Деякі види також поглинають з води мінеральні солі, роблячи її м'якше і пригнічуючи ріст синьо-зелених водоростей, що викликають «цвітіння» води. Представники цієї групи відрізняються високою швидкістю розмноження, а також служать їжею і притулком для мальків риб і амфібій. Їх коріння створюють в екосистемі водойми кругообіг речовин і, поглинаючи відходи життєдіяльності риб, які очищають воду від токсинів. Рослини-оксигенатори можуть давати пагони, які виходять на берег або видніється над водною гладдю.

підводні рослинипідводні рослини

Найпоширеніші представники даної групи: уруть, болотниця, кушир, турча, елодея.

Рослини прибережної зони ↑

Ростуть на березі або на мілководді. Виконують декоративну функцію, а також слугують середовищем існування для різноманітних комах, личинок, земноводних.

Мілководні рослини для водойм ↑

Ростуть при невеликому зануренні або на тимчасово затопленому перезволоженому березі. Численні, різноманітні і досить невибагливі. Здатні витримувати коливання від підтоплення кореневої системи на 15-25 см до повного відсутності води. Відіграють важливу роль в естетичному сприйнятті водойми. Пом'якшити берегову лінію, наповнивши її буйством фарб, і оживити скельні ділянки допоможуть сланкі види, такі як вероніка поручейная або дібровна. Також на мілководді можна висаджувати: аїр, образки, амманию, манник, деякі види незабудок, альтернантеру, болотник, вахту, віх, шабельник, ситник, клубнекамыш, лизихитон, марсилею, осоку, оронтиум, валлиснерию, понтедерію, рогіз, стрілолист, циперус, хвощ, изолепис, вовконіг, очерет, калюжниця, ірис, очерет, чину, частуху, єжеголовник, горець, сусак.

рослини для прісних водойм

Прибережні рослини ↑

Вологолюбні рослини, які підходять для посадки на березі водойм. У ландшафтному дизайні присадибної ділянки вони відіграють роль своєрідного сполучної ланки між садовими і водними рослинами, між сухопутними ділянками саду і водоймою. Переважно використовуються в оформленні природних водойм, де грунт містить достатню кількість вологи.

растения для пресных водоемов

Прикрасити прибережну зону допоможуть вологолюбні квіткові і трав'янисті рослини, декоративні злаки: родовик, астильба, комірник, лілейник, анемопсис, молочай болотний, бадан, белокопитнік, будра, бруннер, валеріана, герань болотна, гравілат приручейный, дербенник, императа, дудник, хоста, ірис, пельтіфіллум, маклея, купальниця, котула, авраам, арункус, язичник, анемона, вербейник, гуннера, щавель.

Чудово виглядають у водойм і папороті: вудвардия, страусник, осмунда, оноклея, теліптерис.

Вигідно доповнять прибережний пейзаж і деякі деревні рослини: іва, кизил, вільха.

прибережні рослини водойм

Створюючи водойму, обов'язково приділіть належну увагу його озелененню, щоб утворилася збалансована екосистема, а у вас з'явився справжній оазис.

як облагородити садовий ділянкаводойми в саду
 • Какие преимущества дает использование фильтра для пруда

  Власник достатнього за розміром земельної ділянки, швидше за все, рано чи пізно не встоїть перед бажанням обладнати нехай невеликий, але власний водойма. Створити ... Далі

  Переглядів: 1 440 Коментарів: 0
 • Оживляем пейзаж на даче: как сделать мостик на пруду своими руками

  Невеликий тихий ставок або дзюркотливий струмок на заміській ділянці прекрасні самі по собі, але вони «оживуть», якщо через водний простір перекинути місток. ... Далі

  Переглядів: 2 023 Коментарів: 0
 • Творческое задание: сделать искусственный пруд на даче своими руками

  Вас постійно переслідує відчуття, що вашій дачі чогось не вистачає? Озирніться навколо себе! Так, клумби є, є альтанка, дитячий майданчик теж. А ... Далі

  Переглядів: 6 803 Коментарів: 0
 • Необходимость чистки колодцев и основные этапы проведения мероприятия

  Чистка колодязів своїми руками - заняття цілком здійсненне. Якщо довірити цей захід професіоналам, то вони в більшості своїй працюють швидко та якісно. ... Далі

  Переглядів: 2 937 Коментарів: 0
 • Особенности разведения рыбы в искусственных водоемах

  Розведення риби у штучних водоймах може стати заняттям для душі, але може приносити непоганий дохід. Існує ряд тонкощів, на які слід ... Далі

  Переглядів: 4 428 Коментарів: 0
 • Бассейн для дачи: купить и установить готовый или сделать своими руками

  Рідко випадає дачникові удача мати власний ділянка біля річки або водоймища. А в жаркий сезон, коли більша частина часу проходить на дачі, ... Далі

  Переглядів: 5 467 Коментарів: 1
 • Как найти воду для колодца: поиск места с живительной влагой

  Навіть маючи централізований водопровід, дачники спантеличується питанням, як знайти воду для колодязя. І цьому є цілий ряд причин. По-перше, водопровідне постачання може ... Далі

  Переглядів: 5 147 Коментарів: 0
 • Какие преимущества дает использование фильтра для пруда
 • Оживляем пейзаж на даче: как сделать мостик на пруду своими руками
 • Творческое задание: сделать искусственный пруд на даче своими руками
 • Необходимость чистки колодцев и основные этапы проведения мероприятия
 • Особенности разведения рыбы в искусственных водоемах
 • Бассейн для дачи: купить и установить готовый или сделать своими руками
 • Как найти воду для колодца: поиск места с живительной влагой
Коментарі користувачів
 1. Ксенія (Додано: 14.07.2011 о 15:54)

  Наскільки примхливі всі ці рослини, особливо латаття? Дуже хочеться таке чудо, але вони мені здаються такими вразливими. І як впливає розмір водойми на вибір рослин. Можливо багатьом з них потрібні великі об'єми води. А якщо маленький водойму, але дуже хочеться що-небудь квітуче, а не тільки ряску і тіну:((

 2. Євген (Додано: 28.07.2011 о 13:54)

  Ксенія, згоден, ряска і трясовина не найкращі прикраси) Думаю, сьогодні не складе труднощів підібрати красиве і не дуже примхлива рослинна оформлення дачного міні-водойми. Спеціальні рослини для цього існують в масі. Хоча, якщо хочеться, добути невибагливих і симпатичних рослин можна і самому, якщо неподалік є природні водойми - то що цвіте на воді в природному середовищі поряд з вашим ділянкою, напевно приживеться.

 3. Ірина (Додано: 19.04.2013 у 06:40)

  У мене ростуть латаття в маленькому ставку, влітку цвітуть просто обалденно. На зиму прибираю в колодязь, вже 3 зими пережили. Так що вони не такі вразливі, як здається))

Додати коментар