Як організувати вертикальне озеленення ділянки ліанами і ампельними рослинами


вертикальне озелененняВертикальне озеленення являє собою озеленення садово-паркових споруд і фасадів будівель ліанами та іншими кучерявими рослинами. Найчастіше до його допомоги вдаються у тих випадках, коли недолік простору не дозволяє використовувати звичайні чагарники і дерева.

Зміст

Першим задокументованим прикладом вертикального озеленення є знамениті Висячі сади Семіраміди (IX століття до н.е.), які мали вигляд східчастих терас. Сьогодні воно досить широко застосовується в ландшафтному дизайні для озеленення малих садових архітектурних форм: огорож, укосів, пергол, альтанок, навісів, трельяжів. За своєю функціональною і декоративної значущості вертикальне озеленення анітрохи не поступається деревах, чагарниках і квітковим композиціям. Крім того, це самий простий і доступний спосіб декорування різноманітних будівель і споруд. Швидкість зростання витких рослин, різноманітність форм, фактур і забарвлень листя, квітів та плодів, а також здатність легко піддаватися формування дозволяє дизайнерам підходити до декору вертикальних площин з великою часткою креативу.

Функції вертикального озеленення в ландшафтному дизайні ↑

Насамперед, вертикальне озеленення виконує декоративну функцію-прикрашає, перетворює і маскує. Це один з кращих способів «прикрити» господарські споруди та інші непривабливі підсобні приміщення. Навіть старі засохлі дерева можна перетворити на справжнє чудо, просто заплести їх розкішними плетистими трояндами.

Застосування на стінах будівель вертикального озеленення дозволяє регулювати тепловий режим, запобігаючи надмірний нагрів стін.

В зонах відпочинку на присадибній ділянці воно допомагає створити відокремлену, затишну атмосферу з оптимальним мікрокліматом, захищених від сонця, вітру і шуму.

вертикальне озелененнявертикальне озеленення

Вертикальне озеленення ліанами ↑

Самі пластичні з рослин - ліани. Саме вони найбільш часто використовуються для вертикального озеленення, пропонуючи надзвичайно широку палітру колірних поєднань за рахунок оригінальної забарвлення листя і квітів. Листова мозаїка ліан, що породжує химерну гру світла і тіні, дозволяє створювати найрізноманітніші декоративні ефекти. Широке застосування у вертикальному озелененні ліан також пояснюється їх дивовижною здатністю обвивати абсолютно будь-які опори. Вони можуть чіплятися за опору не тільки стеблом, але повітряними коренями, молодими пагонами і навіть видовженими вусиками та черешками листків.

Найбільш широко для вертикального озеленення використовують наступні види багаторічних і однорічних ліан: клематис ломиніс, плющ, актинідія гостра, актинідія коломікта, плетисті троянди, жимолость, іпомея, побея, мелотрія, запашний горошок, дівочий виноград, хедера кучерява, кирказон, древогубец круглолистовой, лимонник китайський, хміль.

вертикальне озелененнявертикальне озеленення

На відміну від інших рослин, ліани зазвичай утворюють щільну однорідну зелену масу. Використовуючи ліани, необхідно пам'ятати, що на невеликій ділянці не можна поєднувати відразу кілька видів, щоб вони не заглушали один одного. Також слід враховувати їх високу швидкість росту і видозміна зовнішнього вигляду при зміні сезонів.

Переваги вертикального озеленення ліанами:

 • висока декоративність;
 • збагачення киснем і створення оптимального мікроклімату завдяки захисту від вітру, сонця і регулювання теплового режиму;
 • збільшення в кілька разів озелененої площі при збереженні масштабів ділянки;
 • посилення звукоізоляції, яка залежить від густоти листя і її формування;
 • створення для фауни нового екологічного простору;
 • широка палітра форм, фактур і відтінків для реалізації найрізноманітніших дизайнерських проектів.

Недоліки вертикального озеленення ліанами:

 • ліани здатні акумулювати вогкість, тому їх краще не використовувати на стінах будівель з північної і північно-західної сторони;
 • квітучі ліани можуть викликати алергічні реакції;
 • ліани на дахах будинків часто призводять до засмічення ринв;
 • корнепорослевые ліани здатні пошкодити вимощення будинку разом із прилеглим асфальтом і тротуарною плиткою;
 • ліани, що прикрашають вікна і балкони, перешкоджають проникненню всередину приміщення світла.

В якості опор для ліан можуть виступати: альтанки, берсо, перголи, трельяжі, пілони, аркади, колони, стіни, геометричні фігури, дерева. Досить оригінально ліана буде виглядати і в ролі своєрідного зеленого фону для рокарія або міксбордера.

вертикальне озелененнявертикальне озеленення

Вертикальне озеленення контейнерними рослинами ↑

Дуже популярно сьогодні і вертикальне озеленення за допомогою ампельних рослин. Це можуть бути різноманітні садові прикраси: підвісні кашпо з пластмаси, лози або кокосового волокна, ящики і контейнери, які чудово прикрасять ганок, терасу, ліхтарний стовп, альтанку. Не менш оригінально виглядають і високі стоячі вазони, які допоможуть прикрасити патіо або розставити в куточках саду вертикальні акценти.

вертикальне озелененнявертикальне озелененнявертикальне озеленення

Для посадки можна використовувати ампельні сорти фуксій, пеларгоній, бегоній, побелий, петуній, настурций. Також в підвісних контейнерах хороший ефект створять вьюнки, іпомеї, кардиоспермумы, квамоклиты.

Якщо душа просити чого-небудь такого, неодмінно варто звернути увагу на вертикальні клумби квіткові композиції. Ці новомодні фішки вертикального озеленення являють собою розташовані в ємкостях. На присадибній ділянці з такими композиціями слід бути дуже обережними, щоб вони не вийшли занадто громіздкими і незграбними.

вертикальне озелененнявертикальне озеленення ділянки

вертикальне озеленення ділянкивертикальне озеленення ділянки

рокарій своїми рукамиальтанка своїми руками - фотоякими чагарниками озеленити сад
 • Как обустроить небольшой городской дворик

  Нерідко в межах мегаполісу можна побачити приватні будинки, які розмістилися на крихітних ділянках землі. Приватний будинок в місті - це дуже престижно. ... Далі

  Переглядів: 2 660 Коментарів: 1
 • Кованые ограды – изящество и прочность

  Коли розмова заходить про художньої куванні, уява малює витончені мережива старовинних мурів. Старина, старовиною, а ковані огорожі знову в моді. Та й ... Далі

  Переглядів: 1 729 Коментарів: 0
 • Красивые грядки на даче радуют глаз и поднимают настроение

  Багато садівників і дачників найчастіше не володіють достатньою кількістю часу, тому не приділяють особливу увагу питанню формування гряд на своїй ділянці. ... Далі

  Переглядів: 3 359 Коментарів: 0
 • Как просто и эффективно избавиться от ос и пчел

  «Ах, літо червоне, любив би я тебе...» Насолоджуватися сонячними променями під ласкавим вітерцем великому поетові заважали мухи і комарі. Нинішнім дачникам весь ... Далі

  Переглядів: 8 320 Коментарів: 1
 • Как украсить сад своими руками – выбор стиля и реализация идеи

  Природна краса, безперечно, є основою для саду, але її пишність можна підкреслити, доповнивши ділянку цікавими аксесуарами і прикрасами. Важливу роль в дизайні ... Далі

  Переглядів: 9 743 Коментарів: 0
 • Декоративный колодец – оригинальное и эффектное украшение участка

  Напевно, наші предки, потрапивши в сучасний світ, здивувалися б, наскільки легше стало життя людини. Прямо в будинок надходить холодна і гаряча вода, ... Далі

  Переглядів: 10 050 Коментарів: 0
 • Корчевка пней на дачном участке: доступные способы и их тонкости

  Рано чи пізно кожен дачник стикається з необхідністю видалення пнів, які виникають після спилювання старих та хворих дерев. Щоб виконати цю задачу ... Далі

  Переглядів: 8 910 Коментарів: 0
 • Как обустроить небольшой городской дворик
 • Кованые ограды – изящество и прочность
 • Красивые грядки на даче радуют глаз и поднимают настроение
 • Как просто и эффективно избавиться от ос и пчел
 • Как украсить сад своими руками – выбор стиля и реализация идеи
 • Декоративный колодец – оригинальное и эффектное украшение участка
 • Корчевка пней на дачном участке: доступные способы и их тонкости
Коментарі користувачів
 1. Юлія (Додано: 06.12.2013 у 07:50)

  До списку ліан хочеться додати гліцинію, дуже ефектно квітучу, і вислоплодник (эккремокарпус) з цікавими трубчастими квітками і плодами, що нагадують маленькі перчики. Іноді для озеленення використовуються рослини, посаджені в діжки. У них, як правило, надземна частина відмирає на зиму, а діжка переноситься в підвал на холодну пору. У наступному сезоні є можливість прикрасити ту ж альтанку який-небудь інший ліаною.

 2. Катерина (Додано: 16.06.2014 в 20:08)

  Все це мені нагадало знаменитий озеленений тунель на Україні) Але, будинок, який цілком в зелені - це просто казка. Хоча, сумніваюся, що для дому добре, але, виглядає чарівно. Я думаю, що ідеальне місце для озеленення - це альтанка. До речі, можна прокласти до неї теж своєрідний тунель, який буде повитий ліанами та іншу рослинність. Виноградна лоза, до речі, теж хороша, якщо ви живете на півдні.

Додати коментар